Jak przebiega import towarów z Chin


Import towarów z Chin do Polski to wbrew pozorom trudny i dość skomplikowany proces. Wymaga on od importerów sporej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Import z Chin składa się z kilku etapów. Więcej w dalszej części artykułu.

Import towarów z Chin - znalezienie dostawców

Pierwszy etap polega na znalezieniu dostawców produkujących pożądany przez nas towar. Jeśli mamy już kilku warto sprawdzić zarówno firmy, jak i produkty. Audyty i analizy laboratoryjne pozwolą sprowadzić wiarygodność dostawcy i zgodność jego produktów z europejskimi normami. Jest to niezwykle ważne, aby uniknąć ryzyka zakupu towaru, który nie będzie nadawał się do sprzedaży w Europie.

import towarów z Chin

Kontrola jakości towarów

Jeśli mamy już wybranego i sprawdzonego kontrahenta warto przeprowadzić wieloetapowa kontrolę jakości jego wyrobów. Kontrola taka przeprowadzana jest na przykład przy zakupie materiałów i półfabrykatów używanych do produkcji, na etapie samej produkcji i po jej zakończeniu. Mamy wtedy pewność, że jakość produktu, który otrzymamy będzie wysoka, a sam import towarów z Chin do Polski będzie opłacalny.

Transport towarów z Chin do Polski

Kolejnym etapem, który składa się na import towarów jest zakupienie sprawdzonych pod względem jakości towarów. Po zakupie należy dopełnić wszystkich formalności związanych z procesem importowym, zorganizować transport oraz oraz zabezpieczyć i zapakować nasz towar do kontenerów. Po kilku tygodniach będziemy szczęśliwymi importerami.

Jak widać import towarów to dość skomplikowany i złożony proces. W tym artykule zostały wymienione jedynie teoretycznie podstawowe i najbardziej popularne jego elementy. W rzeczywistości może jednak okazać się on wiele bardziej skomplikowany i problematyczny niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka..

Kto pomoże z organizacją importu towarów

Sprowadzając towar spoza ue na terytorium unii europejskiej warto pamiętać, że jest to dość skomplikowany proces. Trzeba mieć na uwadze na przykład formalności zgodnie z przepisami obowiązującymi na terytorium państwa, do którego towar jest przywożony. Są to między innymi: odprawa celna, podatek vat, złożenie deklaracji vat ue oraz inne wytyczne urzędu celno skarbowego.

Jeśli nie czujemy się na siłach zrobić tego samodzielnie warto zastanowić się nad pomocą.

Na rynku działają firmy zajmujące się profesjonalna pomocą w imporcie towarów.  Ich rola jest większa niż na przykład agencji celnej.

Pomogą w zrealizowaniu odprawy celnej, naliczeniu podatku vat oraz innych należności celnych.

Wykonają też szereg innych usług, jak na przykład znalezienie wiarygodnego dostawcy w Chinach, Indiach, czy Pakistanie, pomoc w załadunku towarów, transporcie do polski i do miejsca docelowego.

Wszystko zależy od oczekiwań klienta.

Warto zapytać o szczegóły dzwoniąc lub pisząc na adres e mail.

Jeden klient będzie oczekiwał importu kompleksowego, inny zaś jedynie dokonania odprawy celnej. Firmy konsultingowe zajmujące się importem towarów doskonale orientują się w przepisach i wiedzą czym jest wewnątrzwspólnotowe nabycie, kiedy ma miejsce i jakiego dokumentu celnego wymaga, a kiedy mowa o imporcie spoza ue. Jaki w tej sytuacji należy naliczyć vat od importu oraz inne opłaty z tytułu importu towarów.